top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraEDUKACJA Z POMYSŁEM

Ekologia dzieciństwa André Sterna


Krok w stronę lepszej przyszłości dzieci, czyli wychowanie oparte na szacunku i zaufaniu.

"Darzone zaufaniem dziecko ufa. Kochane – kocha. Szanowane – szanuje"

Édith Chabot-koordynatorki ruchu ekologii dzieciństwa w Kanadzie.

Czym jest Ruch ekologii dzieciństwa?

Filarem Ekologii jest szacunek dla natury, czyli poszanowanie dzieciństwa, szacunek dla naturalnych procesów uczenia się i rozwoju dziecka.

Ekologia dzieciństwa proponuje nową postawę wobec dziecka na wszystkich etapach jego życia, na ustanowieniu więzi, poczynając od poczęcia, przygotowania na jego nadejście, od narodzin oraz po urodzeniu, poprzez jego odkrywanie świata (…), w jego własnym rytmie, w jego własny osobisty sposób.

Drzewo najpierw zapuszcza korzenie w ziemi, a dopiero potem wypuszcza gałęzie i owocuje. Tak samo jest z dzieckiem. Korzeniami dziecka są jego więzi z najbliższymi osobami. Więzi te opierają się na szacunku, zaufaniu i tym prostym pojęciu, tak ważnym, ale tak dziś zdewaluowanym – miłości. Jeśli dziecko doświadcza miłości, zaufania i szacunku, to nawet jeśli wokół szaleje wojna – jak to było w przypadku mojego dziadka – jego harmonijny rozwój nie zostanie zachwiany. Rozwój dziecka leży w jego naturze, ale jest ono gotowe w każdej chwili zrezygnować ze swoich wrodzonych predyspozycji, żeby tylko spełnić oczekiwania swoich najważniejszych autorytetów, co nakłada na nas ogromną odpowiedzialność. (…) Przyjęcie naturalnych predyspozycji dziecka, nie wartościując ich i nie potępiając, wymaga od nas odłożenia na bok naszych doświadczeń, oczekiwań, wyobrażeń, przyzwyczajeń, pragnień i warunków. Wszyscy jesteśmy nimi przepełnieni, dlatego nabranie dystansu może być dla nas trudne i napawać niepewnością. Jednakże istnieje droga pozwalająca uniknąć błędów i przezwyciężyć lęk: zawsze wychodzić od dziecka, nigdy od siebie.

W filmie zamieszczonym poniżej (napisy w języku angielskim) André Stern, inicjator ruchu "ekologia dzieciństwa" mówi o najnowszych odkryciach neurobiologii oraz o roli entuzjazmu jako naturalnego "pokarmu/odżywki" dla mózgu.

"Mózg rozwija się w obszarach, w których jest używany z entuzjazmem" i nie ma lepszej drogi uczenia się, niż poprzez zabawę. "Musimy odzyskać zaufanie do dzieci i ich niezwykłych wrodzonych predyspozycji". "Entuzjazm jest kluczem. A nade wszystko, to niesamowite, że neurobiologia przynosi nam dowód na to, co zawsze wiedzieliśmy, czując, że entuzjazm dodaje nam skrzydeł...".

Zachęcam Was do zapoznania się z Książką "Siewcy entuzjazmu. Manifest ekologii dzieciństwa" André Sterna, Wydawnictwo Element , która zaprasza do nowego spojrzenia na dzieciństwo, która pozwala czytelnikowi na głęboko humanistyczną refleksję na temat szczęścia, godności oraz swobodnego rozwoju człowieka.

Ekologia dzieciństwa została zapoczątkowana przez André Sterna w 2013 roku. Dziś ruch rozwija się w wielu krajach, między innymi Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Kanadzie, Australii oraz na Węgrzech.

Nieustannie rośnie w siłę grupa osób zaangażowanych w propagowanie nowego podejścia do edukacji i wychowania, także w Polsce.

Arno i André Stern w Polsce

Doskonałą okazją do poznania założeń ruchu ekologii dzieciństwa jest

Konferencja Ekologii Dzieciństwa, która odbędzie się 8 października 2016 roku w Centrum Konferencyjnym Bobrowiecka w Warszawie.

W roli prelegentów wystąpią Arno i André Sternowie, zagraniczni mówcy, światowej sławy specjaliści nauczania alternatywnego, bohaterowie głośnego filmu o edukacji „Alfabet”.

Wykład inauguracyjny "O znaczeniu kompetencji w szkole i poza nią", poprowadzi dr Marek Kaczmarzyk – biolog, neurodydaktyk i wykładowca akademicki.

Założyciel ruchu André Stern opowie o istocie nowej postawy względem dziecka- Ekologii dzieciństwa. Udzieli odpowiedzi na pytania:

  • W jakich warunkach – zgodnie z najnowszymi odkryciami w dziedzinie neurobiologii – dziecko rozwija się najlepiej?

  • Co możemy zrobić, żeby pomóc mu uczyć się i wzrastać w naturalny sposób?

  • Jak wychować szczęśliwe dziecko, które osiągnie w życiu spełnienie

Mam dla Was jedno podwójne zaproszenie na to wydarzenie!

Zapraszam zatem do wzięcia udziału w konkursie. Wystarczy polubić stronę Edukacja z pomysłem na Facebooku, polubić post dotyczący wydarzenia i dokończyć zdanie:

Dziecięcy entuzjazm to...

Swoje odpowiedzi wpisujecie w komentarzach pod postem dotyczącym wydarzenia. Konkurs trwa do 30 września. Zwycięzca zostanie ogłoszony w sobotę 1 października.

Arno & André Sternowie zapraszają na konferencję

To, o czym mówię, to nie metoda, tylko postawa życiowa. Postawa zaufania. Ukułem sobie takie pojęcie: ekologia dzieciństwa. To zaproszenie do stawiania pytań, ale zamiast pytać, czego ja mogę nauczyć dziecko, trzeba pytać, czego mogę nauczyć się od dziecka. Dzieci nie uznają hierarchii wartości, rasizmu, seksizmu, są otwarte na innych ludzi, nie patrzą na religię, stan posiadania, kolor skóry, nie trzeba ich uczyć tolerancji, bo nie wiedzą, co to jej brak. Otwartość, brak stereotypów – oto droga do lepszego świata. Dzieci są otwarte, szukają różnorodności, intuicyjnie czują, że to je wzbogaca, współpracują z innymi, umieją wykorzystywać wiedzę innych, by razem stworzyć to, czego w pojedynkę nie dadzą rady.

Rozwijajmy w dzieciach pasję tworzenia i odkrywania. Nie pozwólmy im wyrosnąć z dziecięcego entuzjazmu.

(…) Zapomnijmy więc o naszych uprzedzeniach. Wyjdźmy od dziecka, pozwólmy się porwać oszałamiającym obserwacjom, zachwyćmy się geniuszem natury – geniuszem dziecka, który jest jego owocem.

– André Stern

Po więcej informacji odsyłam was na stronę ekologiadziecinstwa.com.

Cytaty pochodzą z „Manifestu ekologii dzieciństwa” Andre Sterna

Zdjęcia: Internet

Film: You tube

Zapisz

Zapisz

478 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page