Przedstawiam kilka propozycji gier na mnożenie z wykorzystaniem kości. Klasyczne, zwyczajne kości mają sześć ścianek i przy ich pomocy możemy ćwiczyć sprawności rachunkowe w obliczaniu iloczynów w zakresie 36. Możemy rozszerzyć zakres trudności poprzez wprowadznie kości dziesięciościennej i tu ćwiczymy mnożenie w zakresie 100. Wykorzystanie kości na lekcji matematyki to nauka, ale przede wszystkim świetna zabawa. Możemy korzystać ze zwyczajnych kości z gier planszowych lub zrobić własne, papierowe. Warto grać w kości, bo zachęcają do liczenia, przeliczania, zapisywania cyfr, wymyślania metod prowadzenia szybkich obliczeń. Uczą cierpliwości, ale też umiejętności wygrywania i przegrywania. Jak żadna inna gra kuszą do manipulowania wynikiem, gra jest zatem okazją do rozmów o uczciwości i wygrywaniu za wszelką cenę.
O to kilka moich propozycji wykorzystania kości do nauki sprawnego obliczania iloczynów:
GRA 1.
W grze bierze udział dwoje dzieci. Gra skłąda sie z 4 rund. Rozpoczyna ten z graczy, który wyrzuci większą liczbę oczek. W rundzie każdy graczy wykonuje 2x po 2 rzuty kostkami. Może być to kość 1-6 (mnożenie do 36) lub 1-10 (mnożenie do 100).
Wyrzucone liczby mnożymy przez siebie, a działania i wyniki zapisujemy na karcie pracy ( najlepiej każdy z graczy innym kolorek). Po 4 rundach gracze sumują swoje wyniki. Wygrywa ten, kto zdobędzie więcej punktów.
GRA 2.
W grze bierze udział dwóch graczy. Potrzebna jest plansza z cyframi 10x10, po 10 żetonów dla gracza i kość do gry 1-10. Dziecko rzuca kością 2 razy, wyrzucone liczby mnoży przez siebie i zakrywa żetonem wynik mnożenia. Jeśli gracz poda niewłaśnciwy iloczyn wyrzuconych liczb, kością rzuca drugi zawodnik. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się swoich żetonów.
Przygotowałam dwie plansze 10x10. Jedną z kolejnymi liczbami 1-100 (Tabela 1-100 czarno-biała, Tabela 1-100 kolorowa), drugą jedynie z liczbami, które są wynikami mnożenia (Tabela 1-100 czarno-biała, Tabela 1-100 kolorowa).
GRA 3. Strategiczna
Zapisujemy w słupku liczby od 1 do 10.
Rzucamy kostką 1-10. Każdy z graczy wybiera, którą z zapisanych liczb pomnoży przez liczbę wyrzuconych oczek.
Wyrzuciliśmy 2. Podejmujemy decycję, że wyrzyconą 2 pomnożymy przez 9. Wkonujemy obliczenia i zapisujemy wynik.
Po 10 rzutach, każdy z graczy dodajemy swoje wyniki. Wygrywa ten, który otrzyma większą sumę.
GRA 4. Bingo matematyczne
Uczniowie wpisują na planszy do gry w bingo (Plansza bingo 3x3, Plansza bingo 4x4) dowolne liczby, które są wynikami tabliczki mnożenia. Innym, łatwiejszym rozwiązaniem jest pokazanie uczniom tabliczki mnożenia z wynikami, a uczniowie wpisują dowolne wyniki do kratek. W parach rzucają po 2 razy kością 1-6 (mnożenie do 36) lub 1-10 (mnożenie do 100), mnożą wyrzucone liczby. Jeśli otrzymany wynik mnożenia znajduje się na karcie bingo, zostaje skreślony. Jeżeli nie mamy takiego iloczynu, następne rzuty wykonuje przeciwnik. Kto skreśli pierwsze 3 (lub 4 pola) w pionie, poziomie lub na skos - wygrywa.
Do różnych zabaw z kostkami możemy wykorzystać również tablicę interaktywną.
Oto linki do kości losowanych na tablicy:
Wirtualne kości 6, 8, 10 i 12- ścienne. Wiele możliwości wykorzystania.
Niech kości zostaną rzucone. Udanej zabawy.
Jeśli zainteresował Cię mój artykuł i doceniasz moją pracę, proszę podziel się nim ze znajomymi, albo napisz jakiś miły komentarz. Dziękuję