Nadszedł czas upragnionych wakacji. Gdziekolwiek odpoczywamy, powinniśmy to robić mądrze i rozważnie. Tygodnie wolne od nauki dni pozytywnie wpływają na pomysłowość dzieci i młodzieży. Jeśli jest wykorzystywana w sposób właściwy, nie stanowi zagrożenia. Niestety, bardzo często spontaniczna kreatywność, połączona z brakiem rozsądku, doprowadza wprost do tragedii.
Rodzice zwykle uważają, że tylko zagwarantowanie dzieciom stałej opieki ustrzeże je od nieszczęścia. W dużej części mają rację. Często zapominają jednak, że dzieci należy uczyć rozwagi, samodzielności i odpowiedzialności, a wakacje są do tego idealnym czasem. Podczas dwóch miesięcy spędzanych w poczuciu wolności od szkolnego obowiązku na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw. Nawet wspólny wyjazd z rodzicami, na kolonie, obozy, czy do rodziny może skutkować nieszczęśliwym wypadkiem. Zatem wypracowanie kompromisu, polegającego na połączeniu sporej dawki zaufania ze strony opiekunów z przestrzeganiem przez najmłodszych niezbędnych zasad bezpieczeństwa, pozwoli nauczyć się brania odpowiedzialności za swoje czyny.
Chociaż rodzice wiedzą o zagrożeniach wakacyjnych, według corocznych danych przedstawianych przez Państwową Inspekcję Pracy, Policję i inne służby publiczne, organizacje pozarządowe najczęściej powtarzają się:
Wypadki komunikacyjne
Bezpieczeństwo nad akwenami wodnymi – utonięcia i kalectwo
Zatrucia pokarmowe, np. różnymi chemikaliami, grzybami, ale i nieświeżym jedzeniem
Cyberprzemoc – łatwy dostęp do treści niebezpiecznych
Młodzieżowe grupy przestępcze
Zagrożenia, wynikające z braku zabezpieczeń podczas współżycia seksualnego (niechciane ciąże, HIV/AIDS)
Nieprzestrzeganie zasad BHP i nieuczciwe warunki zatrudnienia podczas prac sezonowych i polowych na wsi
Handel ludźmi – prostytucja, pornografia.
Aby radośnie i bezpiecznie spędzić wakacyjny czas przypomnijmy dzieciom kilka zasad:
Zamiast zapałkami bawcie się zabawkami
Nie zaprzyjaźniajcie się z nieznajomymi, bo nie wiecie kim są i jakie mają zamiary
Woda jest rozkoszą w upał, ale korzystajcie z niej tylko w obecności rodziców lub opiekunów
Nie każdy skok do wody jest na miarę mistrza, czasami kończy się kalectwem lub utonięciem – nie skaczcie do wody w akwenie, którego nie znacie! Zawsze kąpcie się pod opieką kogoś dorosłego
Rower jest najwspanialszym mustangiem świata, ale jezdnią trzeba się dzielić z innymi, przestrzegajcie więc zasad ruchu drogowego, a także kultury i odpowiedzialności
Wasze zainteresowania są nauką na miarę Einsteina, ale z różnymi doświadczeniami eksperymentujcie w laboratoriach pod kierunkiem specjalistów a nie w domu, czy na podwórku. Nie bawcie się chemikaliami, materiałami łatwopalnymi. Bez konsultacji z opiekunami nie zażywajcie żadnych leków. Zawsze uważajcie na elektryczność i gaz
Bądźcie odpowiedzialni. Starajcie się przewidzieć możliwe konsekwencje waszych zachowań
ALFABET Bezpiecznych Wakacji
Asertywność. Jeden z najwyższych aktów odwagi. To umiejętność odmawiania, szczególnie w sytuacjach ryzykownych lub wręcz głupich.
Bezpieczeństwo. Wyścigi rowerowe? Tak, ale wyłącznie w specjalnie wytyczonych miejscach. Skoki do wody? Tak, ale tylko pod okiem ratownika. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sprawi, że będzie trwać dłużej.
Ciekawość. Cecha, którą należy pielęgnować i doceniać, ponieważ rozwija i kształtuje. Koniecznie chcesz sprawdzić czy opuszczona studnia jest głęboka? To już nie ciekawość, a głupota.
Duma. Świadomość, że sprzeciwienie się kolegom, nie sprawi, iż zostanie się odtrąconym. Jeżeli mamy poczucie własnej wartości, na pewno tak się nie stanie.
Emocje. Nie daj się im ponieść. Koledzy naciskają, żebyś zrobił coś niebezpiecznego, słyszysz śmiech i niemiłe komentarze? Wytrzymaj, powiedz, że tego nie zrobisz, zasugeruj innym, że również nie powinni ryzykować swojego zdrowia i życia.
Fakty. Każdego roku, podczas wakacji zdrowie lub życie traci tysiące młodych osób. Na kąpieliskach, podczas jazdy rowerem, w wyniku zażywania niebezpiecznych substancji. Można tego uniknąć.
Grupa. Trzyma się razem, wakacyjny czas spędza od rana do wieczora. Wychodzi razem i wraca razem. Bez kłopotów ze zdrowiem, w poczuciu pożytecznie spędzonego czasu.
Honor. To również bezinteresowna pomoc w nagłych wypadkach oraz pomoc słabszym. Nie bądź obojętny – reaguj!
Internet. Anonimowość w sieci sprzyja błędnemu rozumieniu odwagi. Nie hejtuj, a nie będziesz hejtowany!
Ja. Odważny ratownik. To brzmi dumnie!
Krytyka. Łatwiej krytykować, niż być poddanym krytyce, szczególnie tej niezasłużonej. W sytuacji ryzyka utraty zdrowia lub życia, warto ją jednak wytrzymać.
Lider. Jest w każdej grupie. Nie musi być największy i najsilniejszy. Dobrego lidera cechuje mądrość i odpowiedzialność za członków grupy.
Mądrość. Podstawa odwagi. Szybka analiza sytuacji, ocena wystąpienia możliwego ryzyka, przewidywanie skutków działania, umiejętność podjęcia trudnej decyzji. Bez mądrości – to niemożliwe.
Niezależność. Marzenie wielu młodych osób. Warto jednak pamiętać, że ratownik, policjant lub strażnik, pracują abyś Ty mógł beztrosko się bawić.
Odpowiedzialność. Jesteś odpowiedzialny za siebie, ale także za bliskich i osoby zupełnie przypadkowe. Reaguj na cudze nieszczęście i cierpienie. Jeżeli nie wiesz jak, zwróć się o pomoc do dorosłych.
Przewidywanie. Nie trzeba szklanej kuli, żeby wiedzieć, że skok na płytką wodę może skończyć się tragicznie, a palenie ogniska w lesie jest najczęstszą przyczyną pożarów.
Ratunek. Nie bój się ratować. Podejmuj odważne i odpowiedzialne decyzje. Od nich może zależeć czyjeś życie. Jeśli nie wiesz, jak możesz pomóc, dzwoń zawsze pod całodobowy, bezpłatny numer alarmowy 112. W trudnych chwilach pomogą Ci również eksperci Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.
Strach. „Strażnik” odwagi. Pamiętaj, że odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Tchórz. Na dźwięk tego słowa nabieramy nadludzkich mocy i często robimy rzeczy, których potem żałujemy. Na pewno tego chcemy?
Unikanie ryzyka. Trudna sztuka w czasie dojrzewania. Warto pamiętać, że znaki informacyjne i uwagi dorosłych są po to, aby pomóc zidentyfikować zagrożenie i uniknąć nieszczęścia.
Wakacje. Wymarzony czas – bez szkoły, z mniejszą dyscypliną. Najlepsze wakacje, to takie kiedy po ich zakończeniu cała klasa – bez wyjątku, zdrowa i wypoczęta – spotyka się na rozpoczęciu szkoły.
Zabawa. Przywilej młodości. Najlepsza zabawa jest zawsze w gronie przyjaciół, na których zawsze możemy liczyć.
Bezpieczny wypoczynek nad wodą Wakacje sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podstawowych zasad podczas wypoczynku nad wodą. Zasady bezpiecznej kąpieli:
1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. 2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika. 3. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr. 4. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze znanych. 5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę". 6. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody oraz spychanie do wody z pomostów i materacy. 7. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło. 8. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. 9. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby. 10. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach. 12. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
Nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek!!! To nam zapewni bezpieczeństwo. Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a tym samym na pewno po weekendowym wypoczynku i wakacjach wrócimy szczęśliwi, ładnie opaleni, ze wspaniałymi wspomnieniami.
Broszura akcji Bezpieczna woda do pobrania (TUTAJ)
(źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki)
Plakat akcji Bezpieczna Woda do pobrania (TUTAJ)
Ulotka "Ciesz się latem − bezpieczne wakacje" do pobrania (TUTAJ)
(źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie)
Oto kilka cennych rad i uwag jak spędzić bezpiecznie wakacje:
1. Rower i wrotki, piłka · Pamiętaj, jezdnia to nie plac zabaw! Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność!!! · Należy korzystać ze ścieżek rowerowych! · Nie pożyczaj roweru nieznajomym! · Zakładaj kask rowerowy na głowę! · Podczas przechodzenia przez jezdnię, korzystaj z przejść dla pieszych! · Graj w piłkę daleko od ulicy! · Uważaj na jezdni biegnąć po piłkę! 2. Nad wodą · Kąpiemy się tylko w miejscach oznakowanych i wyznaczonych do kąpieli! · Nigdy nie skacz do wody w miejscach, których nie znasz dna! · Słuchaj poleceń ratownika! · Kąp się w miejscach dozwolonych tylko pod opieką rodziców! · W wodzie bądź ostrożny, nie utrudniaj kąpieli innym! · Dbaj o jej czystość plaży! · Przestrzegaj regulaminu kąpieliska! 3. W górach · Zawsze idź szlakiem wyznaczonym! · Słuchaj się opiekuna! · Nie zbaczaj ze szlaku! · Nie wyruszaj w góry podczas burzy!
BEZPIECZNE WAKACJE
Wiele ciekawych i przydatnych materiałów edukacyjnych dla nauczycieli i rodziców znajdziecie na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Pamiętaj! Jeśli pojawi się jakiś problem, lub stało się coś złego i nie masz komu o tym powiedzieć, zadzwoń!
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
Źródła internetowe:
http://brpd.gov.pl/przed-wakacjami
http://www.woprzloc.cba.pl
http://www.policja.pl
http://wsse.waw.pl
https://www.ore.edu.pl
Bibliografia:
1. K.Denek - "Wakacyjne wędrówki młodzieży szkolnej", Warszawa,1985r. 2. Louis R.Mizell - "Jak ustrzec swoje dziecko", Warszawa, 1996r. 3. „Baw się i bądź bezpieczny” – materiały z akcji ogólnopolskiej UNESCO
Jeśli zainteresował cię mój wpis i doceniasz moją pracę, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi, albo napisz jakiś miły komentarz. Dziękuję ;)