top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraEDUKACJA Z POMYSŁEM

Jesienne konkrety

Zaktualizowano: 16 paź 2019


Designed by Freepik- www.freepik.com

Co można robić z kasztanami lub żołędziami?

Jesienne karty pracy, kolorowanki, wyklejanki, malowanie. Nie zapominajmy jednak o konkretach wykorzystywanych w aktywnościach dzieci. Jesień jak co roku obdarowuje nas mnóstwem barw i ciekawych podarków, z których grzech nie skorzystać. Tak wiele można zrobić na wyjątkowo wdzięcznym materiale jakim są kasztany, żołędzie, czy orzechy.


Poniżej inspiracje na zabawy z kasztanami i żołędziami.


1. Zbieranie

Sztampowo, ale sprawia niesamowitą radochę, zwłaszcza maluchom.

2. Klasyfikowanie

Kategoryzacja to nic innego jak porządkowanie/rozdzielanie elementów na podstawie cech wspólnych i różnicujących. Tworzenie zbiorów wg reguły, którą ustanowi dziecko, np. duże - małe, całe-pęknięte, z plamkami i bez, błyszczące-suche, ładne i brzydkie itd.

Kategoryzacja to również ćwiczenie wykrywania podobieństwa - dziecko ma za zadanie zauważyć, dlaczego jedne elementy pasują, a inne nie.



3. Porównywanie

Tworzymy zbiory i analizujemy ich elementy np. pod kątem wielkości, liczebności, masy. Można wprowadzić pojęcia <, > lub =.


4. Przeliczanie, liczenie, zabieranie, doliczanie

Rozwijanie myślenia sensoryczno-motorycznego. W późniejszym wieku szkolnym dziecko posługuje się wyobrażeniami konkretnych przedmiotów i czynności. Na początku nauki dziecka nawet takie działania arytmetyczne, jak dodawanie i odejmowanie, są czynnościami fizycznymi dokładania i zabierania, a mnożenie czynnością kilkakrotnego dokładania rzeczywistych przedmiotów.


Kasztany i żołędzie świetnie sprawdzą się jako materiał konkretny przy rozwiązywaniu zadań matematycznych. Znacznie łatwiej jest wyciągnąć logiczne wnioski i pra­widłowo rozwiązać zadanie, gdy można wykonać określo­ne działania na konkretach.


Nawlekając na sznurek kasztany lub żołędzie można wykonać z nich korale/liczmany.



5. Wskazywanie

Kasztany, czy żołędzie świetnie sprawdzą się, gdy wprowadzamy pojęcie liczebnika porządkowego. Układamy w rzędzie kasztany, a następnie prosimy dziecko, aby pokazało dany kasztan - drugi, czwarty, siódmy itp, a następnie go oznaczyło, np. wycięte kolorowe kropki z papieru. Dzięki temu na sam koniec zabawy dziecko widzi dokładnie, jakie liczebniki zostały wymienione i można raz jeszcze powtórzyć dane liczebniki porządkowe z pokazywaniem. 



6. Chwytanie

Kształtowanie chwytu opuszkowego, szczypcowego, zwany też pęsetowym. Kciuk przeciwstawia się pozostałym palcom, palec III, IV i V są nieznacznie zgięte. Przedmiot jest trzymany między opuszkami paliczków kciuka i palca II, jak przy chwytaniu klamerek do bielizny.


Chwyt ten można doskonalić przekładając kasztany/żołędzie palcami lub drewnianymi „szczypcami” takimi kuchennymi do ogórków, sałaty czy zaparzania herbaty np. do wytłaczanki po jajkach (po jednym do każdej dziurki).

Można też urządzić zawody, kto przeniesie więcej kasztanów z jednego pojemnika do drugiego w określonym czasie.


Ten prosty przedmiot nie tylko dobrze wpłynie na sprawność dziecięcych dłoni i wpłynie na precyzję ruchów, ale także urozmaici niejedną zabawę.


Takie ćwiczenia rozwijają małą motorykę, nazywamy tak wszystkie czynności wykonywane palcami i dłońmi. Im sprawniejsze ręce, tym bardziej precyzyjne prace można nimi wykonać. U małych dzieci jest to taka sprawność, która umożliwi nabycie umiejętności pisania, rysowania,

wycinania, czyli umiejętności niezbędne w czasie edukacji. Całkowita dojrzałość ruchów następuje około 6. roku życia, czyli przypada na początek rozpoczęcia edukacji. Dlatego tak ważne jest wykonywanie rozmaitych ćwiczeń usprawniających np.: rysowanie, malowanie, wydzieranie, naklejanie, chwytanie, przesypywanie, przelewanie.



7. Zabawy sensoryczne

Manipulowanie dostarcza dziecku doznań polisensorycznych (wielozmysłowych). Działanie różnymi przedmiotami, uczy koordynowania doznań płynących z różnych zmysłów, poznawanie np. zapachu, czy faktury przedmiotów.


Kasztany i żołędzie można:

- wrzucić do miseczki, wiaderka lub pudełka, razem z innymi drobiazgami: piłeczkami, klockami, dziecko z zamkniętymi oczami wyławia ręką schowane przedmioty;

– wysypać na kocu i pozwolić dziecku przejść po nich bosymi ;

– podnosić z ziemi stopą lub stopami;

– wstrząsać, dzieci będzie cieszyć dźwięk potrząsanych kasztanów/ żołędzi, gdy wykonamy z nich grzechotki, wrzucając je np. do butelki lub pudełka;

– dotykać schowane w dowolnym materiale, woreczku lub papierze, zadaniem dziecka jest określenie ilości kasztanów/żołędzi znajdujących się w pakunku, posługując się wyłącznie zmysłem dotyku;

– można też nimi rzucać np. do celu.


8. Sekwencje wzrokowe

Sekwencja- jest ciągiem znaków uporządkowanych według określonej zasady. W sekwencji struktury powtarzają się. Najpierw jest to powtarzanie 2 elementów, potem 3 a na końcu 4 elementów.


Układanie sekwencji według wzoru

Karty ze wzorem sekwencji do układania- darmowa próbka większego pakietu. Przykładowe sekwencje mają różny stopień trudności, są dwu-, trzy- i czteroelementowe.


Uwaga! Pod odtwarzaną sekwencję warto podłożyć wąski pasek białego brystolu, żeby nasza sekwencja miała jakieś ramy (jak we wzorze) i była bardziej widoczna dla dziecka.

Elementy układamy jeden po drugim, z zachowaniem kierunku od lewej do prawej.



Instrukcja:

Na stoliku kładziemy tacę z kasztanami, szyszkami i żołędziami. Przed sobą kładziemy kartę ze wzorem sekwencji.


Wykonujemy ćwiczenie w trzech etapach, przez:

- przedstawienie instrukcji np. w ćwiczeniach z naśladowaniem: Zadaniem jest ułożenie identycznej sekwencji z ruchomych elementów ( szyszki, kasztany, żołędzie ) z zachowaniem linearnego porządku; demonstracja ćwiczenia,

- współdziałanie- dziecko podejmuje próbę wykonania ćwiczenia z naszą pomocą, na tym etapie dajemy dodatkowe instrukcje jeśli jest taka potrzeba,

- naśladownictwo- dziecko samodzielnie powtarza zaobserwowane zadanie.


Proponowane ćwiczenia (od najprostszych do najtrudniejszych):

- naśladowanie sekwencji,

- kontynuowanie sekwencji,

- uzupełnianie sekwencji,

- samodzielne układanie sekwencji.


Uwaga! Na każdym etapie rozpoczynamy od pułapu dwóch powtarzających się elementów, stopniowo zwiększając stopień trudności o dodatkowy element.


Jeśli chcesz pobrać darmowy plik

"KARTY DO UKŁADANIA SEKWENCJI-PRÓBKA", kliknij TUTAJ.


Z pewnością po przeczytaniu powyższego, macie garść pomysłów na zabawę konkretami. Może zainspirowałam Wam do wymyślenia własnych zabaw? Jeśli tak, podziel się pomysłem w komentarzu pod postem.

 

Jeśli zainteresował cię mój wpis i doceniasz moją pracę, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi, kliknij serduszko, albo napisz jakiś miły komentarz.


7189 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page